بارنامه چیست

بارنامه (Bill of Lading) یک سند یا قرارداد است که بین ارسال کننده بار و شرکت حمل بار صادر می شود. این سند حاوی یک سری اطلاعات است که باید توسط طرفین مورد تایید واقع گردد. بارنامه شامل اطلاعاتی همچون مشخصات بار، مشخصات ارسال کننده بار، مشخصات شرکت باربری، هزینه حمل بار و وظایف شرکت باربری که مسئولیت حمل بار را برعهده گرفته است، می‌باشد. این قرارداد به نحوی، نقش رسید را ایفا می‌کند و مشخص می‌کند که اثاثیه توسط صاحب بار به مسئول حمل تحویل داده شده است.

اهمیت بارنامه در باربری
اهمیت بارنامه در باربری- اهمیت بارنامه در اسباب کشی

صدور بارنامه توسط شرکت باربری هم برای صاحب بار و هم برای شرکت باربری مزایای زیادی دارد. با امضای این قرارداد توسط صاحب بار و شرکت اتوبار به مشتری اطمینان داده می‌شود که این شرکت باربری بر اساس قوانین و مقررات عمل می‌کند. مشتری اطمینان حاصل می‌کند که وسایل او سالم به مقصد می‌رسد. بارنامه به نحوی، شبیه به یک رسید است که شرکت باربری را متعهد می‌سازد بار مشتری را سالم به مقصد برساند و هیچگونه خسارتی به صاحبان بار وارد نگردد. از طرفی شرکت باربری موظف است که تنها وظایفی که در این سند صادر گردیده است را انجام دهد. هرگونه ادعایی جز آنچه در این قرارداد امضا شده است اعتبار قانونی ندارد و شرکت باربری در قبال آن مسئولتی بر عهده‌ ندارد.

چه اطلاعاتی در بارنامه درج می شود؟

چه اطلاعاتی در بارنامه درج می شود

اطلاعات کلی

اطلاعات کلی شامل تاریخ و شماره بارنامه است. شماره بارنامه از اطلاعات مهم است و برای پیگیری در آینده اهمیت بالایی دارد.

مشخصات بار

ویژگی‌های بار شامل حجم بار، نوع بار، مشخصات ظاهری، تعداد کالا و هرآنچه لازم باشد طرفین در مورد بار بدانند.

درج مشخصات بار در بارنامه

بارنامه باربری

مشخصات صاحب بار یا ارسال کننده بار

شامل نام و نام خانوادگی، آدرس و شماره تلفن، آدرس محل بارگیری یا اگر بار متعلق به یک شرکت یا کارخانه باشد، نام کارخانه یا شرکت و آدرس آن لازم است در این قرارداد درج گردد.

مشخصات ارسال کننده یا صاحب بار

مشخصات تحویل گیرنده یا شرکت حمل بار

این مشخصات شامل، نام شرکت، آدرس و شماره تماس، مشخصات شخص تحویل گیرنده، تعداد کارگران، تعداد و مشخصات خودروهای حمل بار، مشخصات رانندگان، درخواست‌های ویژه مشتری مانند بسته بندی، چیدمان و … می‌باشد.

مشخصات تحویل گیرنده یا شرکت حمل بار

مشخصات راننده

یکی از اطلاعات مهم که در بارنامه درج می‌شود، مشخصات راننده است. نام و نام خانوادگی راننده و شماره تماس او در قرارداد ثبت می‌گردد. در صورتی که هر گونه خسارتی در حین جا‌به‌جایی بار پیش بیاید و یا بار در زمان مشخص شده به صاحبش تحویل داده نشود، راننده باید پاسخگو باشد و خسارت بپردازد.

مشخصات راننده در بارنامه

اطلاعات مالی

اطلاعات مالی شامل هزینه باربری، نوع پرداخت، مقدار پیش‌پرداخت، کمیسیون شرکت باربری، ارزش بار و اینکه آیا بیمه به آن تعلق گرفته است یا خیر.

درج اطلاعات مالی در بارنامه

انواع بارنامه

بارنامه انواع مختلفی دارد. انواع بارنامه را می توان از چند نظر دسته بندی کرد. بارنامه را می‌توان از نظر نحوه مالکیت، از نظر موقعیت بار، از نظر تعداد وسیله حمل و نقل و … از هم تفکیک نمود. اما به طور کلی می توان آن را به انواع زیر تقسیم نمود.

انواع بارنامه
  • حمل بار توسط هواپیما
  • حمل و نقل بار توسط قطار
  • حمل توسط کامیون
  • حمل بار با کشتی
  • حمل بار توسط قطار، کشتری یا کامیون
  • ارسال توسط پست

قوانین بارنامه

صدور بارنامه دارای ضوابط و قوانین خاصی است که توسط صاحب بار و شرکت حمل و نقل باید مورد قبول واقع گردد. مبلغ کرایه حتما باید در بارنامه درج شود و توسط طرفین تایید گردد. فرستنده باید مشخصات کامل بار، آدرس مقصد و آدرس بارگیری را به صورت مشخص درج نمایند. شرکت حمل و نقل باید در زمان تعیین شده بار را تحویل‌ بگیرد و در زمان مقرر آن را به صاحب بار تحویل‌ دهد. رانندگان با داشتن این قرارداد می‌توانند کرایه خود را از صاحب بار دریافت کنند. آن ها باید بار را سالم و به موقع تحویل دهند، در غیر این صورت مجبور به پرداخت خسارت هستند.

صدور بارنامه توسط شرکت باربری چیتابار

همه زیرشعبه‌های باربری چیتابار، برای بارهای مشتریان بارنامه صادر می‌کنند. این شرکت‌ها برای جلب رضایت مشتری همه تلاش خود را به کار می‌گیرند و با صدور این قرارداد به مشتریان خود اطمینان می‌دهند اثاثیه آن ها سالم به دستشان می‌رسد. همه شرکت‌های باربری کرج از جمله شرکت باربری شهریار، باربری طالقانی، باربری اندیشه، باربری مهرشهر، باربری فردیس و … و همه شعبه‌های تهران چیتابار مانند باربری پاسداران، باربری مرزداران، باربری پونک و … قبل از اسباب کشی، برای بارهای مشتریان خود بارنامه صادر می‌کنند.

پاسخ بدهید

تماس سریع 09904698839